Wyszukiwarka obiektów
Typ obiektu :


Miejscowość:


Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane
Oferty specjalne
Rekreacja
kontekst
WEBTRAVELING
PAWEŁ MALLEK
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913


Biały Dunajec- Szaflary- Leszczyny-Sierockie- Ząb- Gubałówka

2013-08-20

Będąc w Białym Dunajcu warto również wybrać się na dłuższą wędrówkę po okolicznych terenach. Jedna z bardziej znanych i łatwiejszych tras widokowo- rowerowych prowadzi z Białego Dunajca przez Leszczyny, Sierockie, Zrąb i dalej na Gubałówkę. Jest to idealna trasa do spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Panorama Tatr oraz widok na Beskidy długo pozostaje w pamięci każdego turysty, który choć raz odwiedził ten region.

Wycieczkę można rozpocząć podążając z Białego Dunajca w kierunku Szaflar, które leżą na północ od Białego Dunajca. Trasa ta liczy ok. 4 km i możemy ją przejść zakopianką lub bardziej spokojną starą drogą gminną. Szaflary są jedną z najstarszych podhalańskich miejscowości i leżą na pograniczu dwóch krain geograficznych Pogórza Bukowińskiego i Kotliny Nowotarskiej. W średniowieczu na tym terenie znajdował się zamek, który niestety nie zachował się do obecnych czasów. Jedynym śladem bytności zamku jest mały pawilon postawiony w celu upamiętnienia średniowiecznej budowli.

Jedną z atrakcji turystycznych Szaflar jest kościół św. Andrzeja Apostoła, w którym możemy podziwiać niezwykłe zdobnictwo w postaci neobarokowej polichromii. Przedstawia ona okoliczne krajobrazy oraz przybliża stare, ludowe obrzędy i tradycje religijne kultywowane na tym obszarze. Dalej na okolicznych wzgórzach podziwiać możemy inne atrakcje np. Krzyż Grunwaldzki, który prezentuje się okazale zarówno za dnia, jak i w nocy, dzięki świetlnej iluminacji. Został on ustawiony przez miejscowych górali w 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Dalej możemy kierować się w stronę Pogórza Gubałowskiego. Podążając tym szlakiem natchniemy się na wyjątkowo starą i zabytkową dzwonnicę loretańską, która wedle podań ludowych służyła góralom do przeganiania chmur gradowych znad Podhala. Wędrując dalej dotrzemy przez wieś Sierocki, Leszczyny i Bustryk aż do najwyżej położonej w Polsce miejscowości o nazwie Ząb. Podczas całej wędrówki towarzyszyć nam będą przepiękne widoki okolicznych wsi i miasteczek oraz wyjątkowych górskich terenów.

 

Archiwum

Biały Dunajec atrakcje dla narciarzy

2013-08-20

Trasy rowerowe w Białym Dunajcu

2013-08-20

Trasa spacerowa po Białym Dunajcu

2013-08-20

Biały Dunajec- wycieczki piesze

2013-08-20

Kościół w Białym Dunajcu

2009-10-25

 
 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone